چطور یک وبسایت جذاب داشته باشیم؟

تصمیم دارم در رابطه آن که چطور می توان یک وبسایت جذاب داشته باشیم صحبت کنم و اهمیت جذابیت یک سایت را تشریح کنم. افرادی هستند که برداشتی نا صحیح از جذابیت وبسایت را در ذهن دارند و آن هم این است که فکر می کنند هر سایتی که برای آنها جذاب است حتما جزء وبسایت های جذاب قرار می گیرد.

 

وبسایت باید از دید مشتری جذاب باشد یا مدیر سایت ؟

این سوال وقتی پرسیده می شود در جواب همه خوش فکر هستند و خواهند گفت باید از دید مشتری جذاب باشد اما در حقیقت برعکس گفته هاشان عمل می کنند و در مورد ظاهر و در کل هر جزء وبسایت بر اساس سلیقه خود تصمیم می گیرند.

من این نظرات را نادرست نمی دانم اما باید دقت داشت که مدیران این وبسایت ها آیا استاندارد های یا فاکتور های جذابیت بخشیدن به یک وبسایت را به خوبی می شناسند؟!

وبسایت هایی را تا به امروز بهینه سازی کرده ام که اگر اشتباهات ناشی از این نظرات آن ها را بازگو کنم متوجه این امر خواهید شد که تصمیماتی در ظاهر و کارکرد آنها گرفته اند که باعث فرار کاربران از وبسایت شده است. این در حالی است که گوگل مدتی فاکتور خود را به ماندگاری کاربران در وبسایت ها  تغییر داده است..

با توجه به این گفته ها به نظر میرسد یکی از موارد جذابیت یک وبسایت برای کاربران  همین سادگی کار با ابزار های وبسایت شما می تواند باشد. کاربران پیچیدگی بسیار زیاد را گیچ کننده می دانند و نه جذاب.

 

فاکتور های داشتن یک وبسایت جذاب؟

 • ظاهر وب سایت

مهم این هست که وقتی کاربر وارد وب سایت شما می ود بتواند به راحتی اطلاعاتی که نیاز دارد را پیدا کند و با رابط کاربری مواجه باشد که با آن بیشتر آشنا است. با این حال شما باید ظاهری حرفه ای برای وب سایت خود انتخاب کنید تا اعتماد مشتری به حرفه ای بودن شما نیز بالا برود داشتن این دو مورد در کنار هم کاری سخت و انتخابی دشوار است.

داشتن دانش فنی و اطلاعاتی در رابطه با UX/UI به شما در ایجاد صفحاتی کاربر پسند کمک می کند اما این تنها کافی نیست شما حتما باید در کنار این دو از ابزار های تحلیل رفتار کاربران نیز بهره ببرید.

 • انتخب ظاهر مناسب با توجه به نوع کسب وکار

 • چیدمان و تقسمیبندی درست صفحات وب سایت

 • فونت مناسب و محتوانوسی جذاب

از مواردی است که شما باید در ظاهر وبسایت بخوبی دقت کنید.

 

 • سرعت بارگذاری

امروزه کاربران به اندازه ای بی حوصله شده اند که تحمل و صبری برای بارگذاری کند وبسایت ها ندارد و همچنین با دیدن این مورد که وب سایت شما دیر نمایان می شود تصمیم میگیرند دکمه back را انتخاب کنند و به وبسایت رقیب شما که سریعتر است وارد شوند.

کاربران میداند اطلاعاتی که به دنبال آن هستند را در چند وبسایت خواهند یافت مگر این که رقبای شما کم باشند. پس سرع بارگذاری وبسایت یکی از مهمترین موارد جذابیت یک وبسایت برای کاربر است.

 

 • محتوای جذاب

نشوتن محتوا را بسیاری از کارشناسان هم ساده می گیرند اما نوشتن یک محتوایی که بتواند کاربر را بر روی وبسایت شما نگه دارد کاری دشوار است و حتما باید در نوشتن مطالب از ترفند های محتوا نویسی به خوبی استفاده کنید تا کاربران را جذب کنید.

 

 • پیچیدگی

مهمترین بخش وب سایت شما قسمتی است که کاربران شما به مشتری تبدیل می شوند. بیشتر وب سایت ها با قرار دادن ابزار های بسیار گنگی باعث انصراف خرید مشتری از محصولات آنها می شوند ثبت نام های پیچیده و گنگ یا خطاهای عجیب و غریب و مراحل زیاد از این نوع پیچیدگی ها هستند.

با داشتن ابزار های تحلیل رفتار مشتری می توان بهترین بهینه سازی در صفحات را انجام داد و خواهید دید که این موضوع به قدری تاثیرگذار است که حتی حاضرید برای آن مبالغ بسیار زیادی را پرداخت کنید.

 

 • داشتن صفحات ثابت در دسترس

صفحاتی هستند که باید به صورت ثابت و قابل دسترس در وبسایت شما گنجانده شوند و مهمترین آنها در تمام صفحات تکرار شوند. بگذارید مثالی برای شما بگویم. در پروژه بهینه سازی یکی از وب سایت ها این مورد باعث ایجاد مشکل بزرگ برای وبسایت شده بود.

هدف این وب سایت اشتراک گذاری مطالب بود و کاربر باید برای خواندن کامل مقاله یا وارد حساب کاربری خود می شد که اشتراک داشته یا ثبت نام می کرد. اما در صفحات این مقالات لینک یا ابزاری برای ورود کاربرانی که قبلا ثبت نام کرده بود وجود نداشت و فقط باید دوباره ثبت نام می کردند.

 • ثبت نام

 • ورود کاربر

 • صفحه اصلی

 • تماس با ما

 • درباره ما

 • و …

 • پانوشت وبسایت

پا نوشت وبسایت یکی از مهمترین بخشها می باشد که بیشتر کارشناسان یا مدیران وبسایت ها به آن اهمیتی نمی دهند. کاربر در قسمت پانویس وبسایت به دنبال اعتماد بیشتر به وبسایت و محصولاتی که مشا دارید خواهد گشت. پس سعی کنید را های ارتباطی و نماد های اعتماد آور را در پانویس بگنجانید.

دیگر مطالب مرتبط

بیشتر بدانید :  مزایای کسب و کار اینترنتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.