شبکه های اجتماعی مهم که کسب و کار های اینترنتی باید در آنها عضو شوند

شبکه های اجتماعی برای صاحبان کسب و کارهای مختلفی که به کمک اینترنت دنبال معرفی خدمات، برند کردن خود و یا محصولاتشان هستند، فضای مناسبی است. امروزه به گونه ای است که انواع مختلف شبکه های اجتماعی در دسترس بیشتر افراد جامعه می باشد. نفوذ شبکه های مجازی بین مخاطبین، انتظار زمان پاسخ دهی به مشتریان را به حداقل رسانده است. مشتریان و یا همان مخاطبان شما انتظار دارند تا برای خرید کالا و یا خدماتتان با شما تعامل دوطرفه داشته باشند.

گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی جزء موارد غیرقابل حذف در میان مردم شده است و باعث شده است که مردم، شبکه های اجتماعی را برای افزایش درآمد خود و یا شروع یک کسب و کار جدید ضروری بدانند. همچنین شبکه های اجتماعی برای سئو و بهینه سازی کسب و کار امری ضروری است.

ارتباطات و تعامل در گذشته

اگه به گذشته های خیلی دور توجه کرده باشید، مردم از همان ابتدا به ارتباطات و تبادل اطلاعات اهمیت داده اند، مثل آتش روشن کردن در شب و استفاده از دود آتش در روز، صداهایی که از خودشان برای بیان مقصودشان تولید میکردند. دلیل همه این موارد سعی برای تعامل با افراد دیگر، اطلاع دادن از موقعیت جغرافیایی خودشان، اطلاع دیگران از خطرهای احتمالی، معامله و داد و ستد بوده است. این وسیله های ارتباطی که رفته رفته جای خودشان را به کبوترهای نامه بر و چاپار داد تا بعدها که رادیو، تلویزیون و تلفن ثابت پا به عرصه گذاشتند. در حال حاضر اینترنت و شبکه های اجتماعی جزء موارد ضروری میان مردم شده است، باعث شده تا فاصله های جغرافیایی، ارتباطاتی و فرهنگی ملت های مختلف به هم نزدیکتر شود.

اهمیت تبلیغات کسب و کار و بازاریابی در شبکه های اجتماعی

امروزه بیشتر افراد ساعاتی که در طول روز صرف تلویزیون و رادیو و بیلبوردهای شهری می کنند، خیلی کمتر شده است. با ورود گوشیهای هوشمند به میان مردم، مردم بیشتر ساعات خود را صرف شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می کنند. حتی یوتیوب اعلام کرده است که وقتی کاربران تلویزیون تماشا می کنند، همزمان ویدیوهای این سایت رو هم تماشا می کنند.

با این تفاسیر کسب و کارهای مختلفی که آگهی های تبلیغاتی خود را محدود به تلویزیون، تراکت، تبلیغات در مترو، اتوبوس ها و امثال این می کنند، بخش اعظمی از مشتریان خود را که در شبکه های مجازی هستند را از دست میدهند. این دسته از صاحبان کسب و کار پس از اینکه هزینه های زیادی را صرف تبلیغات خود در چنین فضاهایی می کنند، به این امید می نشینند تا از میان مخاطبان و کاربران این فضاها تعداد معدودی مشتری های ثابت خودشان را بصورت دائمی نگه دارند. در صورتیکه از تعداد زیادی مخاطبان و کاربران خود که در شبکه های اجتماعی هستند و ممکن است دقیقا بازار هدف این کسب و کار باشند غافل می شوند.

در شبکه های اجتماعی، می توان کالاها و خدمات و محصولات برند خود را به همراه عکس، ویدئو و متن مربوطه بی شمار درج کرد. و بدین وسیله محصولات خود را میتوان به بازار هدف خود معرفی کرد. برای هر محصولتان می توانید لایک، کامنت و مشتری داشته باشید و اگر مشتری شما از محصولتان راضی باشد میتواند به راحتی آن را با دیگر افراد به اشتراک گذاشته و پیشنهاد خرید آن را بدهد و به این ترتیب شما می توانید به راحتی صدها مشتری دیگر برای محصول، خدمات و کالاهایتان داشته باشید که همه ی آنها هم هزاران مشتری دیگر را روانه شبکه اجتماعی شما می کنند.

پرمخاطبترین شبکه های اجتماعی

کاربران چند ساعات از روز خود را در فیس بوک می گذرانند و یا هر ساعت یکبار توییتر و تلگرام خود را چک میکنند. کارشناسان از شبکه های اجتماعی بعنوان عرصه جهانی یاد می کنند. به همین دلیل است که شبکه های اجتماعی بر فضای مجازی سلطه دارد.

فیس بوک

فیس بوک بعنوان بزرگترین و پرمخاطب ترین شبکه های اجتماعی یاد می شود. بطوریکه اگر فیس بوک یک کشور بود، نزدیک به نصف مردم دنیا عضو آن کشور بودند. هم اکنون تعداد کاربران فیس بوک از 2 میلیارد هم بالاتر رفته است. 47 درصد کاربران اعلام کرده اند که فیس بوک در روند خریدشان تاثیر بسزایی می گذارد. همچنین 70 درصد بازاریابان و صاحبان کسب و کار از طریق فیس بوک مشتریان خودشان را پیدا می کنند.

توییتر

توییتر برای آن دسته از افرادی که پیام های کوتاه می گذارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کارشناسان اعلام کرده اند که توییتر به اندازه فیس بوک یکی از شبکه های اجتماعی مهم تلقی می شود و یکی از سایتهای پرطرفدار محسوب می شود. 34 درصد بازاریابان و صاحبان کسب و کار از توییتر برای فروش محصولات و کسب مشتری استفاده کرده اند.

لینکدین

از این شبکه اجتماعی بعنوان یکی از بزرگترین شبکه سازمانی در دنیا ذکر می شود و کارشناسان، مهندسان و همکارهای هم سنخ زیادی را در این شبکه اجتماعی به هم لینک داده است. با گذشت هر ثانیه دونفر به این شبکه افزوده می شوند. لینکدین شبکه مناسبی جهت معرفی مجموعه و تخصص خود می باشد. در طول سال مدیران زیادی متخصص های خود را از طریق این شبکه استخدام می کنند.

گوگل پلاس

درحال حاضر یک میلیارد حساب کاربری فعال در این شبکه است که هر ساله 33 درصد به این تعداد افراد افزوده می شوند. در هرماه نزدیک به 500 میلیارد کاربر در گوگل پلاس فعالیت می کنند که بیشتر آنها در زمینه بازاریابی و فعالیتها آنلاین و تخصصی فعال هستند.

یوتیوب

سایت یوتیوب که یکی از محصولات معروف گوگل است، یکی از بزرگترین مراکز انتشار ویدیو آنلاین است. در حال حاضر هرماه 6 میلیارد ساعت ویدیو در روی این سایت مشاهده می شود.

اینستاگرام

بازاریاب ها و صاحبان کسب و کار اینستاگرام را یکی از شبکه های اجتماعی پولساز برای خودشان می دانند. 20 درصد کاربران اینترنتی جهان از شبکه اجتماعی اینستاگرام استفاده می کنند. ایسنتاگرام یکی از زیرمجموعه های فیس بوک است.

دیگر مطالب مرتبط

بیشتر بدانید :  خلاصه کتاب ایده عالی مستدام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.