چه شغل هایی تا سال های آینده از بین خواهند رفت؟

 

مجمع جهانی اقتصاد که هر ساله بزرگان عصرهای مختلف کنار هم جمع می شوند، نظرات و دیدگاه های خود را بیان می کنند و برای حل مشکلات به وجود آمده راه حل هایی را ارائه می دهند. ما در این مقاله لیستی از شغل هایی را که احتمال زیاد از میان خواهند رفت را به شما معرفی می کنیم. انقلاب صنعت چهارمی که در ده سال آینده میلیون ها شغل را از بین خواهد برد. اما سؤال اینجاست که چه مشاغل کاری در آینده به دلیل ورود تکنولوژی های جدید از بین خواهند رفت؟

1- بنگاه های مسکن سنتی

2- آژانس تاکسی تلفنی غیر هوشمند

3- آژانس های سنتی مسافرتی فروش بلیط: با افزایش نرخ استفاده از اتومبیل های شخصی و همچنین استفاده از هواپیما برای مسافرت و در کنار آن استفاده مسافران از سایت ها و اپلیکیشن های مختلف جهت راهنمای مسیر، آژانس های مسافرتی در آینده کاهش پیدا می کنند.

4- تولید بنزین و مدیریت پمپ بنزین ها : با توجه به کاهش مصرف سوخت در خودروهای برقی و هیبریدی

5- فروشگاه های خرده فروشی غیر زنجیره ای بزرگ و رشد نمایی فروش اینترنتی همانند دیجی کالا

6- بوتیک های متفرقه لباس و کیف و کفش

7- شغل ویزیتوری و فروشندگی: بخصوص در شرکت های پخش مویرگی با توجه به اوج گیری استفاده از فروش اینترنتی و آپ های سفارش گیری مشتریان

8- پلیس راهنمایی و رانندگی در خیابان ها داوران ورزشی: سیستم هایی برای کمک به داور اصلی وجود دارد و برای حل اختلافات ورزشی استفاده می شود.

9- دفاتر خدمات ترجمه: با توجه به رشد سریع نرم افزارهای خبره ترجمه

10- دفاتر خدمات کپی و نشر و اسکنر: به دلیل اینکه اکثر عملیات چاپی به سمت دیجیتالی شدن رفته است، نیاز به کار در بخش چاپ کمتر خواهد شد.

11- کارگر دریل

12- کارمندان تدارکات

13- گزارشگر روزنامه: با پیشرفت روزافزون شبکه های اجتماعی و فضای مجازی ، مخاطبان رسانه های آفلاینی مثل رادیو، تلویزیون، روزنامه و مجلات بسیار در حال کم شدن می باشند و همین باعث کاهش کمتر گزارشگرها شده است.

14- روزنامه های کاغذی، به خصوص آگهی های روزنامه ای

15- برگزاری دوره های آموزش حضوری و مدارک حرفه ای

16- پیک های موتوری: زودتر از آنچه فکر می کنید با آمدن پهبادها تهدید جدی خواهند شد

 

بیشتر بدانید :  چطور ایده های خلاقانه پولساز پیدا کنیم؟+لیست ایده ها

17- مشاغل دلالی، مثل فروش خودروی دست دوم

18- اره‌کننده الوار: تکنولوژی باعث کاهش نیاز به کارگرانی که برش الوار و چوب انجام می دهند شده است.

19- خدمات انبارداری و اجاره انبارها: با توجه به ورود نرم افزارها و تکنولوژی های جدید

20- تولید و فروش مصالح سنگین: ساختمانی، مانند بلوک سیمانی و آجر و درب و پنجره سنگین و … با توجه به جایگزینی مصالح جدید و ارتقاء استانداردها

21- دفاتر و نمایندگی های فیزیکی بیمه

22- نامه رسان ها: با توجه به استفاده روز افزون از ایمیل، باعث کاهش قابل توجه ارسال نامه از طریق پست ها شده است. بر این اساس طی سال های آتی نیاز به نامه رسان کم و کمتر خواهد شد.

23- مامور مالیات: با ورود سیستم‌های دیجیتالی و کامپیوتری عملیات مربوط به محاسبه مالیات و دریافت آن، بر دوش این سیستم ها گذاشته شده است.

24- منشی‌ها: با ورود تکنولوژی هایی به بازار که تماس ها و جلسات را مدیریت می کنند، منشی ها کم کم بازار را ترک خواهند کرد.

25- مامور برق، آب، گاز : شرکت‌های مختلف با نصب سنجش‌گرهای الکترونیکی بیشتر مرور اطلاعات را بدون نیاز به مراجعه فیزیکی به منازل و دیگر اماکن به دست می‌آورند.

26- کارمندان بانک: دستگاه‌های خودپرداز می‌توانند بسیاری از خدمات موردنیاز مشتریان را به آنها ارائه دهند و به‌تدریج جای کارمندان بانکی را به‌طور کامل خواهند گرفت.

27- مهماندار هواپیما: یکی شدن شرکت های هواپیمایی، باعث کاهش تعداد مهمانداران شده است.

28- تحلیلگران اعتباری: جایگزین ربات به جای تحلیل گران اعتباری و صورت های مالی میزان ریسک را کاهش می دهد.

29- اپراتور اتصال تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی: تجهیزاتی به بازار آمده است که با دقت و کارایی بالایی، کارهای این اپراتورها را انجام می دهند.

30- متصدیان ارائه وام: مکانیزمی به کار آمده که با یک الگوریتم مشخص، کسانی که وام گرفته اند را شناسایی می کند.

31- رانندگان: ورود اتومبیل های بدون راننده به جاده ها بدون دخالت انسان، دیگر نیازی به راننده نخواهد بود. گوگل اخیرا اتومبیل هایی را آزمایش کرده است که بصورت خودکار هزاران مایل را طی کرده است. همچنین مدیرعامل شرکت اوبر تروایس کالانیک اعلام کرده ماشین‌های خود را با خودروهای بدون راننده جایگزین خواهد کرد.

 

بیشتر بدانید :  راه اندازی کسب و کار | 4 گام برای انتخاب حوزه کاری

32- آشپزهای رستوران: آشپزی رستوران درآینده توسط ربات ها انجام خواهد شد. رستورانی وجود دارد که در ان ربات ماکارونی را برش داده و به مشتریان پاستا می دهد.

33- تحویلداری: هم اکنون در شرکت نان پانرا صندوقداران خود را با کیوسک‌های ارائه خدمات جایگزین کرده است. همچنین در آینده نزدیک ربات های تحویلدار در انواع فروشگاه ها دیده خواهند شد.

34- تعمیرگاه های خودروو فروش لوازم یدکی: با توجه به ورود برندهای جدید و افزایش سطح کیفیت و ارتقا تکنولوژی خودرو و انجام تعمیرات بیشتر توسط نمایندگی های رسمی انجام خواهد شد.

35- کارکنان کشاورزی: پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که نیاز صاحبان زمین های زراعتی به کارگران کمتر شود.

36- بسته بندها و اپراتورهای پر وخالی کردن ماشین‌ها: کارهایی مثل بسته بندی و پر و خالی کردن ماشین های باری به آهستگی جای خود را به ربات ها خواهد داد. آمازون در حال‌حاضر از ربات‌ها برای ذخیره‌سازی و نقل و انتقال قفسه‌های کالاهای خود استفاده می‌کند.

37- کارگران جواهرات و سنگ‌های فلزی گران بها: پیش بینی شده است که تا سال 2022 به علت حضور ربات ها در بخش ساخت و تعمیر جواهرات و سنگ های فلزی گران بها، میزان کار جواهرسازان و تعمیر کنندگان جواهرات کاهش خواهند یافت.

38- معلمان

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.