تبلیغات بهتر است یا سئو ؟

دیدگاه های بسیاز زیادی در رابطه با این که تبلیغات بهتر است یا سئو ؟ وجود دارد که بسیار ارزشمند و قابل قبول هستند. من سعی کرده ام در این پست در مورد این که آیا این سوال می تواند جوابی داشته باشد و اگر سوالی صحیح است جواب آن چیست؟ مطالبی را بنویسم.

قبل از این که ما وارد بحث تبلیغات بهتر است یا سئو ؟ شویم باید تعریفی درست از این مفاهیم و اصطلاحات تبلیغات و سئو را بدانیم.

 

سئو

از زبان بزرگان و پیشکسوتان حوزه سئو اصطلاح SEO، search engine optimization  به این معنی نوشته شده است : سئو یا بهینه سازی کلیه تکنیک هایی که تلاش دارد سایت را به گونه ای آماده کند که حضوری مناسب در موتور های جستجو داشته باشد.

اما این توضیحی بسیار مختصر از این اصطلاح است و به نظر من نیاز است تا در مورد آن کمی عامیانه تر بنگریم تا کاملا واضح شود که این SEO چه کاری انجام میدهد.

از تعریف معنایی سئو این موضوع را فهمیدیم که سئو تکنیک هایی است که وب سایت ما را در موتور های جستجو در جایگاهی مناسب نشان می دهد خب سوال این جاست که این چه نتیجه ای برای شما دارد ؟

یا بهتر است اینطور بپرسیم که سئو چه مشکلی را از کار ما حل می کند؟

وب سایت ها عموما و در نهایت تاثیری مستقیم در فروش محصولات و خدمات شما دارند و اگر شما این موضوع را در نظر بگیرید که مردم برای دریافت خدمات و خرید محصولات بیشتر از چه کسی راهنمایی می گیرند، خود را به آن فرد به بهترین نحو معرفی می کنید و سفارش می کنید که شما را معرفی کند.

این فرد همان موتور های جستجو است. مردم بیشتر خواسته ها، راه حل مشکلات و رویا های خود را از موتور های جستوجویی مانند Google اقدام به دریافت اطلاعات می کنند. و این یعنی شما باید خود را به موتور های جستوجو به نحو عالی معرفی کنید که این فرایند و تکنیک های معرفی را سئو می گویند .

 

بیشتر بدانید :  سئو و بهینه سازی سایت

تبلیغات ( تبلیغات اینترنتی )

مطمعنا همه شما با این مورد آشنایی دارید و همه روزه انواع بیشماری از آن را می بینید و استفاده می کنید اما برای این که موارد جدید و تکنیک های جدیدی در تبلیغات نوین وارد این حوزه شده است لازم دیدم تا در این مورد نیز توضیحاتی بنویسم.

تبلیغات فعالیتی است که برای رساندن شرایط محصولات و خدمات قابل ارائه از سوی شما به دست عموم ( البته هدفمند )  انجام می شود.

این موضوع بسیار ساده است اما مهمترین مورد کلمه هدفمند است. تبلیغات هزینه های بسیار بالایی برای کسب و کار ها ایجاد می کند و همین موضوع باعث شده تا مدیران اجرای تبلیغات به این فکر کنند که آیا این تبلیغات دقیقا به دست فردی خواهد رسید که نیاز به آن دارد یا خیر؟! به این مورد هدفمند سازی تبلیغات گفته می شود.

تبلیغات می تواند از رسانه های (بستر) مختلفی به دست افراد برسد اما در چند سال اخیر این روش ها و تکنیک ها بسیار دچار تغییر و تنوع شده اند و البته این موضوع را هم مد نظر داشته باشید که تبلیغات به سوی دیجیتال شدن رفته است و بیشتر بازاریابی یا تبلیغات دیجیتال است که اهمیت دارد. حال باید دانش خود را در این حوزه افزایش داد تا بتوان تبلیغاتی هدفمند داشت.

 

تبلیغات بهتر است یا سئو ؟

اما موضوع اصلی ما سوال بسیار مهم تبلیغات بهتر است یا سئو بود. این سوالی است که خیلی وقت ها از من پرسیده می شود و من به عنوان مشاور باید پاسخی مناسب به آنها می دادم. پاسخ این است که شما با توجه به نیاز و امکانات و منابع موجود باید برای هر دوی آنها زمان، انرژی و هزینه بکنید.

هدف شما رسیدن کسب و کارتان به نهایت جایگاه خود در میان مردم است و باید از هر گونه تلاشی دریغ نکنید.

علم بهتر است یا ثروت ؟ همه ما با این موضوع آشنا هستیم و امروزه دیدگاه ها به این موضوع خیلی تفاوت پیدا کرده است و بیشتر مردم به این نتیجه رسیده اند که این سوالی اشتباه است. پاسخ درست برای سوال مناسب است. هر دوی تبلیغات و سئو برای یک کسب و کار نیاز است و مکمل هم هستند.

تبلیغات قدرت بیان و تاثیر گذاری به شیوه های مختلف را داراست که شاید در سئو امکان پذیر نباشد و در سئو قدرت بسیار زیادی برای هدفمندی و انتخاب تارگت مناسب وجود دارد.

اجرای هر دو مورد نیاز به دانش فنی در آن حوزه را می طلبد و هزینه های لازم برای اجرای هر یک می تواند بالا باشد البته کیفیت کار در هر دو باید مد نظر شما باشد.

برای انجام تبلیغات شما نیاز به داشتن دانش تبلیغ نویسی، گرافیک، داشتن بستر تبلیغاتی و خیلی موارد دیگر داردید و برای سئو نیاز به تیمی برای تولید محتوای بهینه شده و مشاوری برای اجرای تکنیک های انجام سئو خواهید داشت که قطعا هزینه هایی برای شرکت و کسب و کار شما ایجاد می کنند.

 

بیشتر بدانید :  مهمترین دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.