خلاصه کتاب ایده عالی مستدام

 

 

کتاب” ایده عالی مستدام” یکی از بهترین کتابهای حوزه ی ایده پروری بوده است، که فروش و استقبال از آن و همچنین، ترجمه آن به 30 زبان مختلف دنیا نشان دهنده اثرگذاری قاطع و عالی این کتاب است. کتاب ایده عالی مستدام نوشته ی چیپ هیث و دان هیث در سال 2007 منتظر شده است. کتاب فوق در ایران به نام دیگر ” ایده ماندگار” نیز ترجمه شده است و در بازار ایران هم موجود می باشد.

 

چرا برخی از ایده ها می مانند و ماندگار می شوند و برخی از ایده ها از بین رفته و دچار فراموشی می شوند. تا حالا فکر کرده اید که چگونه می توان ایده هایتان اجرا شده ونظر مخاطبانتان را جلب کرده و اثری ماندگار داشته باشند. آیا می دانید چه عواملی باعث می شود تا ایده های شما ماندگار شوند؟

 

مقدمه

 

تقریبا در تمامی روزها افرادی هستند که این ادعا را دارند که می توانند با ایده هایشان دنیا را متحول کنند. اما با گذشت زمان صاحبان ایده دیگر پیگیر آنها نشده و ایده هایشان به دست فراموشی سپرده می شوند. جالب اینجاست که با رعایت یک سری از اصول و روش ها، ایده‌هایتان را می توانید به صورت ماندگار بنا کنید.

 

اکنون سوال اینجاست که این اصول و روش هایی که باعث می شود ایده هایتان موفق، اثرگذار و ماندگار شوند، چه مواردی هستند؟

 

1. سادگی ایده
2. غیرمنتظره بودن ایده
3. ملموس بودن ایده
4. معتبر بودن ایده
5. احساسی بودن ایده
6. و در نهایت داستانی بودن ایده ی مدنظر

هرکدام از موارد فوق را به تفضیل برایتان توضیح میدهم.

 

بیشتر بدانید :  چگونه یک متن تبلیغاتی جذاب برای مشتری بنویسیم؟ متن تبلیغاتی برای جذب مشتری

1. ایده ماندگار باید ساده باشد.

 

فصل اول کتاب ایده عالی مستدام این را بیان می کند که لازم است یک ایده به صورت ساده و روان مطرح شود. البته منظور از سادگی این نیست که ایده احمقانه به نظر بیاید. بلکه منظور نویسنده از این جمله این است که قسمت های مهم ایده روشن تر و واضح تر بیان شود و پیام اصلی را به مخاطب برساند.

 

2. ایده باید غیرمنتظره باشد.

 

در فصل دوم از کتاب ایده عالی مستدام، نویسنده بیان می کند که مردم به موضوعات غیرمنتظره بیشتر واکنش نشان می دهند. افراد همیشه بر اساس الگوهای ذهنی که دارند رفتار می کنند و فکر می کنند. شما باید غیر منتظره کار کنید و الگوهای فکری و رفتاری آنها را بشکنید. البته باید از این غافلگیری به درستی استفاده کرد.

 

همچنین در این کتاب آمده است که اساس کار همیشه استفاده از یک جریان رمزآلود و سری است. در نتیجه برای بیان ایده تان بهتر است که مسعله و مشکلی که در حال حاضر وجود دارد را بیان کنید و سپس بیان کنید که ایده شما از چه راه ها و روش هایی این مشکلات را برطرف خواهد کرد؟

 

 

 

 

 

3. ایده باید ملموس باشد.

 

در فصل سوم کتاب ایده عالی مستدام نویسنده بیان می کند که شما باید ایده تان را به شکل ملموس و واضح برای مخاطب بیان کنید. بیان کردن ملموس ایده تنها روشی است که می‌توان مطمئن شد که ایده تان برای همه مخاطبان معنی یکسانی دارد. و به بیان دیگر ایده تان را به گونه ای به مخاطبان ارائه دهید که در ذهن مخاطبان ایده بصورت منسجم شکل بگیرد و نه انتزاعی.

 

بیشتر بدانید :  آموزش ساخت ایمیل موقت - فیلم آموزشی

4. ایده تان باید معتبر باشد.

 

در کتاب ایده عالی مستدام نویسنده این سوال را مطرح می کند که چه مواردی باعث می شود انسان یک ایده را بپذیرد؟ اگر ایده مطابق باورهای مردم باشد، آن را معتبر می‌دانند و می‌پذیرند.

 

5. ایده باید احساسی باشد.

 

در فصل پنج از کتاب فوق نویسنده بیان کرده است که اگر به درستی احساسات مردم را برانگیخته کنید، می توانید در ذهن و یاد مردم ماندگار شوید. همچنین آمده است دلیل علاقمندی مردم به ایده هایتان، ممکن است بعلت پیگیری منافع شخصی باشد.

 

6. ایده تان باید بصورت داستانی مطرح شود.

 

در فصل شش کتاب ایده عالی مستدام آمده است که دلیل اساسی در جذابیت ایده تان، بیان ایده به صورت یک داستان می باشد. این روش در ذهن مخاطبان تاثیر بسزایی دارد. داستان های درست و بجا باعث درست عمل کردن مخاطبان می شود . داستان امکان تمرین ذهنی به ما می‌دهد تا در موقعیت واقعی از آمادگی بیشتری برخوردار باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.